Wędkarstwo w UK

Kupno licencji

    W artykule tym udzielę podstawowych informacji odnośnie licencji i zezwoleń jakie potrzebujemy aby zacząć w zgodzie z prawem wędkować w UK.


 

 

 

 


     Każdy kto chce w zgodzie z prawem wyruszyć z wędką na ryby w UK musi w pierwszej kolejności wykupić National Fishing Licence. Licencja ta jest wydawana przez Environment Agency czyli odpowiednik polskiego Ministerstwa Środowiska. Nabyć taką licencję można bezpośrednio ze strony internetowej EA nie ruszając się sprzed monitora lub też można udać się na pocztę i tam poprosić o Fishing Licence. Najwygodniej zrobić to przez internet - kup licencję online.

 Do wyboru mamy kilka typów licencji: 

  •   Full  - normalna

  •   Senior Concession - ulgowa, powyżej 65 roku życia

  •   Disabled Concession - ulgowa inwalidzka

  •   Junior Concession - młodzieżowa, młodzież 12-16 lat

  •   8-Day Licence - licencja ośmiodniowa

  •   1-Day Licence - licencja jednodniowa

   

Dodatkowo wybieramy jedną z dwóch wersji ww. licencji a mianowicie: Non-Migratory Trout & Coarse lub Salmon & Sea Trout. Ta druga uprawnia nas do połowu troci wędrownej oraz łososia. Zakładając, że nie zamierzamy łowić łososia ani troci, nie jesteśmy juniorem, seniorem ani inwalidą kupujemy licencję Full Non-Migratory Trout & Coarse, której koszt w tym roku wynosi 27 funtów. Licencja jest ważna od 1 kwietnia 2010 r. do 31 marca 2011 r. Licencja uprawnia nas do połowu na dwie wędki i tu ciekawa rzecz - po wykupieniu kolejnej licencji (kupujemy drugi raz takie samo zezwolenie) możemy łowić na trzy lub cztery wędki.
                                                                                                          

    Jednak to nie wszystko. Niestety jest bardzo mało wód, na których wędkować możemy posiadając tylko licencję wydaną przez EA. Wiekszość wód ma swojego gospodarza, którym najczęściej są kluby wędkarskie. Oczywiście naszym obowiązkiem jest sprawdzić do kogo dana woda należy zanim przystąpimy do połowu. Wiele klubów sprzedaje licencje jedniodniowe (day ticket), które zwykle można nabyć na brzegu łowiska – w tym przypadku nie musimy się w zasadzie martwić o nic, po prostu przystępujemy do połowu a zarządca wody podejdzie do nas sam aby upomnieć się o swoją opłatę za zezwolenie. Czasem konieczne jest zakupienie jednodniowego zezwolenia przed połowem i w tym przypadku musimy dowiedzieć się, gdzie takie zezwolenie można kupić – najczęściej takim miejscem jest najbliższy w okolicy sklep wędkarski.


   Niektóre kluby wędkarskie nie wydają wcale jednodniowych zezwoleń i w tym przypadku jedyną opcją jaką nam pozostaje to wykup zezwolenia rocznego (memebership) co jest równoznaczne z wstapieniem w szeregi klubu i stanie sie jego pełnoprawnym członkiem.

  
    

   Bardzo ważna rzeczą, o której muszę wspomnieć i o której należy bezwzględnie pamiętać jest tzw. close season, czyli okres całkowitego zakazu połowu ryb w okresie od 15 marca do 15 czerwca włącznie. Zakaz ten dotyczy wszystkich wód płynących czyli rzek, nie dotyczy on natomiast wód stojących oraz co ciekawe, kanałów. Tutaj jednak należy dobrze upewnić się czy na danym kanale lub jeziorze rzeczywiście nie obowiązuje zakaz połowu w tym okresie, gdyż niektóre kluby stosują ten przepis rownież na wodach stojących. Złamanie tego zakazu grozi surowymi karami i należy dodać, że sądy bardzo często w przypadku jego złamania stosują najwyższy wymiar kary pieniężnej przewidzianej przez ustwodawstwo czyli 2500 funtów. Close season dotyczy tzw. coarse fish czyli gatunków innych niż pstrąg potokowy, troć wędrowna, łosoś, węgorz i charr. Gatunki nie zakwalifikowane jako coarse fish są chronione w innych terminach. Zanim podam jakiś przykład nadmienię iż wody Wielkiej Brytanii podzielone są na osiem regionów i dla każdego z nich są wydane osobne przepisy tzw. fisheries bylaws do których można zajrzeć na wspomnianej już stronie Environment Agency. W wodach regionu Anglian sezon zamknięty na połów pstrąga potokowego obowiązuje od 30 pażdziernika do 31 marca włącznie czyli zarówna dnia 30 października jak i 31 marca nie możemy poławiać tego gatunku! Natomiast troci wędrownej i łososia nie możemy poławiać w regionie Anglian od 29 września do ostatniego dnia lutego włącznie. Niby wszystko proste a jednak okazuje się, że jest kilka rzeczy, które warto wiedzieć zanim wybierzemy się z wędka na ryby dlatego najlepiej sprawdzić przepisy mające zastosowanie dla naszego regionu.

  
   Kolejną rzeczą, o której powinien wiedzieć każdy wędkarz w UK jest to, że powszechnym zwyczajem jest uwalnianie wszystkich złowionych ryb. Obecnie wiekszość właścicieli wód nakazuje wypuszczanie wszystkich złowionych ryb z powrotem do wody i radzę się do tego stosować aby nie narazić się na nieprzyjemnosci. Tematyka catch & release jest sama w sobie bardzo ciakawa i zarówno sam zwyczaj wypuszczania ryb jak i jego podstawy prawne to raczej tematy na zupełnie osobne artykuły.

  
   To wszystko o czym piszę powyżej dotyczy śródlądowych wód słodkich. W wodach morskich sytuacja wygląda zgoła inaczej. Aby łowić wędką z plaży, czy kutra nie potrzeba żadnych specjalnych zezwoleń. Czasami tylko w przypadku połowu z falochronu czy mola będziemy poproszeni o kilka funtow zapłaty przez prywatnego zarządcę. Łowić w morzu możemy na dowolną ilość wędek, które posiadają dowolną ilość haczyków. Istotna różnica pomiędzy połowem w wodach śródlądowych a połowem w wodach morskich jest podejście do kwestii zabierania ryb. O ile w przypadku wód slodkich jest to zabronione przez wiekszość użytkowników wód o tyle zabranie wymiarowej ryby z morza jest czymś najzupelniej normalnym, chociaż i tu w dobrym tonie jest uwolnienie zdobyczy.

Tekst: Artur Brzozowski

 
Facebook Like
Reklama
Reklama
Reklama
fffffff
Find Us